Výhercovia
4. záhada

HMYZÍ HOTEL

Život hmyzu je plný prekvapení. Chceš vedieť, prečo je hmyz užitočný a čo k šťastnému životu potrebuje? Všetko sa dozvieš vo videu a v článku na tejto stránke.

Prečo mizne hmyz?

Mama, ocko a vlastne všetci zdraví dospeláci chodia cez týždeň do práce. Mnohí pracujú v supermarketoch či obchodoch, iní upratujú, stavajú domy, starajú sa o naše vzdelanie a zdravie alebo riadia firmy. Zamestnaní je veľa a každé z nich je pre život a rovnováhu nášho sveta dôležité.

Podobné to je aj vo svete hmyzu. Aj v ňom je veľa dospelákov, ktorí majú každodenné pracovné povinnosti. Lienky a zlatoočky majú na starosti požieranie škodlivých vošiek, včely a motýle opeľujú ovocné stromy a kvety, bystrušky záhradu a úrodu chránia pred slizniakmi, ucholaky jedia zvyšky rastlín a vážky si pochutia na otravných komároch.

Aby mohol hmyz vykonávať svoju prácu, musí si po práci niekde oddýchnuť. Ešte donedávna to nebol problém. Všetci hmyzí pracovníci mali kde bývať. Mnohí spokojne obývali zákutia neupravených lúk alebo využívali rôzne skrýše v našich záhradách.

Ekobuk, chráňme lesy
Ekobuk, chráňme lesy

Prirodzeného obydlia pre hmyz je však čoraz menej. Môže za to napríklad znečistené životné prostredie, ale aj čoraz výraznejšie klimatické zmeny a extrémne prejavy počasia. Za nedostatok bývania pre hmyz môžeme aj my ľudia.

Pestrofarebné lúky radšej meníme na vyprahnuté poľnohospodárske polia. A záhradky pri našich domoch? Pravidelne kosený trávnik je síce pekný, ale včelám, lienkam a chrobáčikom neposkytuje žiadne dobré útočisko. Ešte horšie je to v mestách. Bytoviek je čoraz viac a parkov a zelených plôch čoraz menej.

Pýtaš sa, či sa dá hmyzu pomôcť? Veru dá. Stačí, keď rodičov poprosíš, aby ti pomohli kúpiť alebo postaviť hmyzí hotel. Na internete nájdeš mnoho podrobných návodov, ako ho postaviť. S pomocou mamy či ocka to určite hravo zvládneš.

Hmyzí hotel môžeš následne umiestniť na balkón, pred bytovku alebo do záhrady.

A čo potom?
Ani sa nenazdáš a v okolí to začne veselo bzučať. Hmyz z celého okolia sa na hotel najprv príde zvedavo pozrieť. A potom sa doň s radosťou nasťahuje.