Výhercovia
1. záhada

LES

Lesy a stromy nechcú veľa. Vlastne im stačí, ak ich budeme obdivovať a najmä chrániť. Ak chceš vedieť, ako môžeš aj ty prispieť k ich ochrane, pozri si video a článok na tejto stránke.

Chráňme lesy

Vieš, z čoho je vyrobená knižka, ktorú držíš v ruke? Presne tak! Z papiera. A odkiaľ sa berie papier? Vyrába sa z dreva, ktoré získavame z lesa. Les však nie je iba zdroj dreva pre ľudí: žije v ňom mnoho vzácnych zvierat, z ktorých každé má v prírode dôležitú úlohu. Preto je les plný živočíchov a rastlín nevyhnutný pre zdravé životné prostredie.

Príroda je totiž zložitý systém, v ktorom má každý kvet, strom, hríb, chrobák či myš svoje nenahraditeľné miesto. Ak by jedného dňa zmizli, poriadok v prírode by sa pokazil. Podobne ako keď sa pokazí súčiastka v aute a to nemôže ísť ďalej. Niektoré poruchy sa dajú opraviť, niektoré nie. Preto si lesy musíme šetriť a starať sa o ne.

Ekobuk, chráňme lesy
Ekobuk, chráňme lesy

Lenže aj človek je súčasťou prírody a les potrebuje. Pretože z dreva sú vyrobené nielen knižky, ale aj nábytok, ceruzky a ďalšie predmety bežnej potreby. Ako máme využívať les ako zdroj surovín a zároveň ho nezničiť? Pomôže nám slovo ROVNOVÁHA. Ak budeme brať ohľad na potreby ľudí a zároveň na potreby prírody, nemusíme sa o budúcnosť lesa báť.

Ak chceš vidieť chránené lesy, do ktorých ľudia nesmú zasahovať, navštív s rodičmi niektorý z našich národných parkov. Ťažba dreva je tam zakázaná a turisti v nich musia dodržiavať aj ďalšie pravidlá. Nesmú v nich táboriť, pohybovať sa mimo vyznačených chodníkov či zbierať lesné plody.

Prispieť k ochrane lesov môžeš aj ty. Napríklad tak, že budeš šetrne zaobchádzať s papierom, ceruzkami a farbičkami. Pri kreslení zaplň obe strany papiera, farbičky nezahadzuj a nemeň ich za nové, ak stále dobre slúžia.